Tere taas kõigile blogi-lugejatele.
Viimasest sissekandest on aega läinud ja nagu ma näen, on nii mõnigi uudiseid piilumas käinud ning pettumuse osaliseks saanud. Viimase nädala jooksul on palju juhtunud – neljapäeval 19. mail oli volikogu koosolek ning esmaspäeval põnev üritus kultuurikeskuses „Volikogu ja vallavalitsuse liikmete kohtumine rahvaga“.
„Noorvoliniku“ uurimustöö
Nüüd aga kõigest järgemööda. Viimase volikogu istungi esimene pool oli rahulik ja üksmeelne. Kõik väljendusid viisakalt ja konstruktiivselt. Mõtlesin, et millest mul üldse seekord kirjutada on. Kuid kas siis õnneks või kahjuks asjad nii ei jäänud.
Nimelt olin koosoleku alguses konksu vette visanud. Saanud eelmiselt istungilt inspiratsioonilaksu Silver Eljandi käest, kes väitis, et volikogu pole arutelude koht, võtsin usina „noorvolinikuna“ õppust manitsusest ja otsustasin protokollide kaudu tutvuda volikogu komisjonide tööga. (Vaata ka: Minu "esimesed triibulised" Otepää vallavolikogus) Lootsin, et leian sealt eest viiteid aktiivsetele aruteludele ning huvigruppide kaasamisele. Avastasin aga midagi muud.
Laisad komisjonid
Dokumendihalduse süsteemi Amphora põhjal ei ole kolm komisjoni viimase aasta jooksul kohtunud, et oma valdkonna arenguvajadusi arutada. Need on TURISMI komisjon, SPORDI komisjon ja KULTUURI komisjon. Võta siis näpust, arvasin et oleme siin turismi ja spordi kants. Kirjutasin arupärimise ning sain sellele Aivar Nigolilt Neeme Silla sõnastuses vastuse, kus põigeldi eelmale sisulisest põhjendusest ning viidati pigem ebatäpsustele minu arupärimises. Panen teile kirjavahetuse „Neeme Nigoliga“ lugemiseks. http://avalik.amphora.ee/otepaa/messages.aspx?org=66&unit=-1&fid=104. Valla põhimäärusest sain teada, et vastuse ebapiisavuse korral võin taotleda asja arutamist volikogus ja seda ma koosoleku alguses ka tegin. Volikogu oli nii armuline, et võttis komisjonide töö arutelu päevakorra viimaseks punktiks ... no ja siis see torm puhkes.
Volikogu lasteaednik
Nigoli väitel ei puutu komisjonide jälgimine tema ülesannete hulka. Lugenud Põhimäärust arvan küll teisiti. Põhimäärus ütleb „Vallavolikogu esimees juhib volikogu tööd ... korraldab ja kontrollib volikogu määruste ja otsuste täitmist.“ Kuna komisjonid ei ole mingid eraldiseisvad salajased jututoad vaid volikogu tööorganid, mis on moodustatud volikogu otsusega, siis on nende tegevuse jälgimine selgelt esimehe töö.
Turismikomisjoni esimees Margo Krüünvald oli väga erutunud ning süüdistas mind selles, et olen pöördunud tema poole „lasteaiakasvataja“ kaudu (ta mõtles Nigolit) ning ei küsi talt infot otse. Mind aga ei huvitanud ju mitte turismikomisjoni üksikjuhtum vaid süsteem tervikuna. Nimelt selgus hiljem, et turismikomisjoni protokollid ei olnud nähtavad, kuna Amphora vea tõttu puudus süsteemis alajaotus „turismikomisjon“ ning protokolle tuleb seetõttu otsida üldisest kaustast, kust keegi neid kätte ei leia. Selle asemel et tänada mind vea avastamise eest, otsustasid aga kõik osapooled solvuda. Tunnistan, et mul olid väikesed süümepiinad Krüünvaldi ees, kes tõesti pole vastutav vallavalitsuse eksimuse eest. (Kuigi poleks paha huvi tunda, kuidas sinu töö kodanikele nähtav on.) Siis aga selgus, et põdesin ilma asjata. Nimelt pole mõni turismikomisjoni liige koosolekutele kutseid saanud. Seega on suur tõenäosus, et protokollid on fiktiivsed ja väidetavat 3 koosolekut siiski toimunud pole.
Härjad ja oinad
Päeva naela eest kandis aga hoolt Enn Sepma, spordikomisjoni esimees. Nimelt tahtsin ma teada, miks on volikogusse esitatud spordirahastuse jaotamise korra muutmise eelnõu, kuigi komisjon pole kokku saanud ega teemat arutanud. Selle peale kostis kuldsuu Sepma, et volikogus on kõige olulisemaks dokumendiks koalitsioonilepe ja „see, mis on lubatud härgadele, pole lubatud oinastele“. Sepmal jäi küll täpsustamata kas „oinad“ on opositsioon või hoopis rahvas. Seega kallid kodanikud – ei mingit huvigruppide kaasamist – nii nagu koalitsioonilepe ütleb, nii jääb. Ja nagu varem üks volikogu lapsesuu on öelnud „koalitsiooni koos hoidmine maksab“.
Pikk jutt sai. Teate, kirjutan teile sellest põnevast rahvakoosolekust esmaspäevaks.
Konkurss „Kes saab Ivika endale“
Aga praegu on mul teile palve. Kuna seaduse kohaselt on igal volikogu liikmel õigus kuuluda ühte volikogu komisjoni, siis tahan seda võimalust ära kasutada. Tehke palun ettepanekuid, MILLIST KOMISJONI MINU TERAV SILM (JA KEEL) VÕIKS ÕNNISTADA. Ehk kuhu komisjoni tuleks mul ennast pakkuda.
Otepää vallavolikogu komisjonid on :
§ Revisjonikomisjon;
§ Majandus- ja eelarvekomisjon;
§ Maaelu- ja keskkonnakomisjon;
§ Spordikomisjon;
§ Tervishoiu- ja sotsiaalkomisjon;
§ Kultuurikomisjon;
§ Õigus- ja korrakaitsekomisjon;
§ Haridus- ja noorsootöökomisjon;
§ Turismikomisjon
Minule on üteldud, et kui finantsides käpp sees, siis on kõik uksed valla:P Aga nüüd normaalselt nõu andes, siis võiks soovitada ju haridust ja noorsootööd, aga miks mitte ka õigus- ja korrakaitset!
ReplyDelete